Holcim (dawniej Lafarge) jest liderem w zakresie innowacyjnych i zrównoważonych materiałów budowlanych. Zapewnia kompleksowe rozwiązania dla ekobudownictwa, które pomagają budować bezpieczniej, szybciej i efektywniej. Wśród rozwiązań Holcim są m. in. niskoemisyjne cementy i betony o obniżonym do 50 proc. poziomie emisji CO2 w porównaniu do standardowych materiałów. Do ich produkcji firma wykorzystuje składniki oraz surowce z recyklingu. W portfolio znajduje się również szereg rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa od recyklingowanych izolacji po systemy podłogowe pozwalające zmniejszyć zużycie energii w budynkach a przez to ich emisyjność. Takie podejście wspiera ochronę zasobów naturalnych i gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Holcim w Polsce należy do szwajcarskiej Grupy Holcim, która jako pierwsza firma na świecie w sektorze cementowym podpisała deklarację Net-Zero Pledge. Zgodnie z podpisaną deklaracją do 2030 roku Grupa zredukuje emisję CO2 co najmniej o 20 proc. w porównaniu z rokiem 2018. W Polsce ambicją Holcim jest redukcja o 55 proc. poziomu emisji w porównaniu do 1990 roku. Holcim zamierza osiągnąć ten cel poprzez dekarbonizację łańcucha wartości, czyli wszystkich procesów związanych z działalnością firmy. W taki sposób Holcim minimalizuje swój wpływ na środowisko i chroni społeczności, a wprowadzając niskoemisyjne rozwiązania - wspiera rozwój zrównoważonego budownictwa w Polsce.
mniej emisji z każdej tony cementu w porównaniu z 1990 rokiem (350 kg CO2/tc)
zielonej energii
ton zagospodarowanych odpadów niepoddających się recyklingowi jako paliwa alternatywne oraz surowce do produkcji cementu
odpadów będących produktami uboczymi z innych gałęzi przemyśłu, zagospodarowanych jako surowiec do produkcji cementu
kruszyw z recyklingu
Projekty retencji wód odpadowych na wszystkich kopalniach i zakładach kruszywowych
Maksymalizacja udziału wody z recyklingu i obniżenie o 15% zużycia świeżej wody
Bieżąca rekultywacja wszystkich terenów poeksploatacyjnych oraz plany zarządzania bioróżnorodnością na wszystkich kopalniach
Zawsze i wszędzie dążymy do eliminacji wypadków wśród pracowników, podwykonawców i społeczności
Wyzwania klimatyczne wymagają wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Dotychczas stosowane technologie przestają być wystarczające, natomiast nowe technologie muszą być spójne z zasadami pożycia społecznego i zrównoważonego rozwoju, w tym uwzględniać kluczowe wartości zielonego budownictwa obejmujące: postęp, społeczności, planetę i dobrobyt. Projekt Kujawy Go4ECOPlanet, polegający na wychwytywaniu dwutlenku węgla z produkcji cementu, wpisuje się w zieloną strategię firmy i wspiera jej nadrzędny cel – redukcję emisji CO2. Dzięki wdrożeniu projektu, Cementownia Kujawy stanie się pierwszym zeroemisyjnym zakładem w Europie już 2027 roku.