Zmniejszanie emisji dwutlenku węgla w sektorze cementowym jest kluczowe dla osiągnięcia zeroemisyjności w budownictwie. Dekarbonizacja jest ważnym narzędziem wspierającym realizację celów klimatycznych i wytycznych nałożonych przez prawodawstwo Unii Europejskiej, w tym likwidację bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 w 2034 roku.
Podstawowym składnikiem cementu jest klinkier. Polski sektor cementowy jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. Począwszy od lat 90-tych zainwestował ponad 10 mld zł w modernizację swoich zakładów. Jednak proces produkcji cementu nierozerwalnie wiąże się z wypalaniem kamienia wapiennego, w trakcie którego powstaje emisja CO2. Na świecie nie ma innej technologii produkcji cementu. Pomimo eliminacji emisji powstających wokół samego procesu, przemysł cementowy wciąż emituje emisje z wypalania skał wapiennych.
CCS (carbon capture and storage) —technologia wychwytywania i magazynowania CO2 – to proces obejmujący wychwycenie dwutlenku węgla emitowanego w procesach rozkładu węglanów wapnia i magnezu oraz spalania paliw, transport skroplonego gazu do składowiska oraz wtłoczenie CO2 do głębokich warstw geologicznych Ziemi i jego trwałe, bezpieczne składowanie.
CCUS — technologia wychwytywania, transportu, utylizacji i magazynowania CO2
Projekt Kujawy Go4ECOPlanet to element strategii zrównoważonego rozwoju Holcim Polska i Grupy Holcim, której jednym z głównych celów jest kompleksowa dekarbonizacja procesów przemysłowych.
Realizacja projektu Kujawy Go4ECOPlanet wyeliminuje ok. 10 mln ton CO2 w ciągu 10 lat, czyli 1 mln CO2 ton rocznie.
Ważnym założeniem projektu jest promocja zastosowania CCS w innych gałęziach przemysłu, szczególnie energochłonnych i możliwość replikacji w innych zakładach przemysłowych.
W Europie działania w kierunku CCS są prowadzone m.in. w Szwecji, Niemczech, Norwegii i Belgii. W Polsce prowadzone są pilotażowe projekty na małą skalę związane z wychwytem dwutlenku węgla. Kujawy Go4ECOPlanet to pierwszy projekt, który dzięki użyciu technologii Cryocap™ FG doprowadzi do wychwycenia 100 proc. dwutlenku węgla emitowanego przez cementownię.
Dwutlenek węgla można wychwytywać bezpośrednio ze źródła przemysłowego, takiego jak piec cementowy, przy użyciu różnych metod, w tym absorpcji, adsorpcji, zapętlania chemicznego, separacji gazów membranowych lub uwadniania gazów. W Cementowni Kujawy zostanie zastosowana technologia kriogeniczna Cryocap™ FG firmy Air Liquide, która pozwoli na całkowitą redukcję emisji CO2 z produkcji cementu w projekcie Kujawy Go4ECOPlanet.
Istnieją badania wskazujące, że rozwój CCS może na świecie wygenerować łącznie aż 50 000 miejsc pracy. Dzięki takim projektom, jak Kujawy Go4ECOPlanet Polska może objąć pozycję lidera w dziedzinie wychwtywania dwutlenku węgla.
Projekt Kujawy Go4ECOPlanet jest kamieniem milowym w dekarbonizacji całego łańcucha w sektorze budowlanym. Zastosowanie technologii Cryocap™ na skalę przemysłową pozwoli na replikację CCS w innych gałęziach przemysłu w całej Europie.
Projekt Kujawy Go4ECOPlanet to element strategii zrównoważonego rozwoju Holcim Polska i Grupy Holcim, której jednym z celów jest kompleksowa dekarbonizacja procesów przemysłowych.