Aktualności

Go4ECOPlanet toruje drogę czystym technologiom

Data publikacji:
10
.
04
.
2025
Data aktualizacji:
23
.
04
.
2025

Projekt Go4ECOPlanet ma kluczowe znaczenie dla wszystkich firm, które myślą o wdrożeniu technologii CCS. W perspektywie długofalowej zyska cała branża, która po 2030 r. będzie potrzebowała masowej produkcji niskoemisyjnych rozwiązań.

Na początku kwietnia br. eksperci Holcim Polska uczestniczyli w szeregu wydarzeń poświęconych technologii wychwytywania i magazynowania CO2, które stają się obszarem dużego zainteresowania w branżach energochłonnych. Jednym z nich był 2. Kongres Carbon Capture w Poznaniu. Radosław Gnutek, Dyrektor Projektu Wychwytywania i Magazynowania CO2 wziął udział w debacie eksperckiej „Forum Liderów I – Przyszłość CCUS w Polsce”, gdzie podzielił się spostrzeżeniami na temat implementacji Go4ECOPlanet oraz praktycznymi wskazówkami dot. rozwiązań pozwalających wprowadzić tę technologię na dużą skalę.

Projekt Holcim to przykład praktycznego i efektywnego działania wspierającego bezpieczeństwo energetyczne, poprzez wykorzystanie technologii, opartych na rozwiązaniach, które można replikować w branży cementowej oraz w innych gałęziach przemysłu. CCS to obecnie jedyna technologia, która pozwala wyeliminować emisje procesowe powstające w przemysłach energochłonnych. Dla jej wsparcia i skorzystania z efektu skali niezbędne jest m. in. wypracowanie formuły i wdrożenie kontraktów różnicowych na wzór rozwiązań dla OZE – mówi Radosław Gnutek.

Kontrakty różnicowe CCfD (ang. Carbon Contracts for Difference) obecnie działają m. in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Holandii i polegają na zawarciu umowy między przedsiębiorstwem a państwem na określoną cenę praw do emisji CO2 w przyszłości. Celem mechanizmu jest wsparcie inwestycji w technologie poprzez zapewnienie inwestorowi przewidywalnego i stabilnego poziomu przychodów, poprzez ustalenie stałej ceny dla uprawnień.

Podczas kongresu Krzysztof Bolesta, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, omówił strategię resortu w obszarze CCS/U, która opiera się na czterech filarach: wypracowanie kompleksowych ram prawnych, mechanizmów wsparcia, dialogu z rynkiem i akceptacji społecznej.

Zapowiedziano, że w projekcie ustawy Ministerstwa Klimatu i Środowiska mają pojawić się ułatwienia oraz instrumenty wsparcia. Przyczynią się one do przyspieszenia procedur administracyjnych, a także do powstania mechanizmów dedykowanych instalacjom pionierskim. W ustawie mają także się znaleźć procedury weryfikacji i nadzoru projektów strategicznych CCS/U.

Już od lat Cementownia Kujawy konsekwentnie obniża emisję CO2 dzięki korzystaniu z paliw alternatywnych oraz zdekarbonizowanych surowców do produkcji cementu. Obecnie projekt Go4ECOPlanet przyciąga inwestycje w łańcuch CO2 i wspiera tworzenie ekosystemu wokół wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Wdrażana w cementowni technologia pozwala na jej replikację w innych branżach energochłonnych, co pozwoli na obniżenie kosztów kolejnych wdrożeń.

Udostępnij

Polecane artykuły