Aktualności

Technologie neutralne emisyjnie – droga do zrównoważonej przyszłości i bezpieczeństwa energetycznego

Data publikacji:
09
.
04
.
2025
Data aktualizacji:
23
.
04
.
2025

Polski przemysł wypracowuje ok. 22 proc. krajowego PKB i jednocześnie odpowiada za 25 proc. wszystkich krajowych emisji CO2. Rosnące ceny energii z paliw kopalnych oraz uwzględnianie kosztów śladu węglowego produkcji, zmuszają przemysł do pilnej modernizacji. Z pomocą przychodzą technologię CCS/U, które pozwalają wyeliminować emisje procesowe w branżach energochłonnych.

O tym, w jaki sposób zniwelować bariery regulacyjne i finansowe, dzięki partnerstwom i poszukiwaniu sposobów na wykorzystanie tych technologii rozmawialiśmy podczas Sesji Ministerialnej w Poznaniu 9 kwietnia 2025 r. w ramach Net Zero Energy – wydarzenia konferencyjno-wystawienniczego, poświęconego energii i transformacji.

Grupa MTP/ Fotobueno/P.Piosik

Jolanta Zdunowska, Dyrektor Techniczny Projektów Wychwytywania i Składowania CO2 reprezentowała Holcim Polska w panelu eksperckim „CCS i CCU: technologie wychwytywania, składowania i wykorzystania CO₂ jako klucz do dekarbonizacji przemysłu”. Dyskusja dotyczyła ram politycznych i regulacyjnych, potrzeb infrastrukturalnych, a także wyzwań inwestycyjnych i roli CCS/CCU w szerszej strategii dekarbonizacji.

Aby skutecznie wdrażać innowacyjne technologie wspierające konkurencyjność przemysłu musimy rozpatrywać inwestycje w CCS z dwóch perspektyw. Krótkoterminowa obejmuje realizację inwestycji i wymaga znacznego udziału finansowania instytucjonalnego. Długoterminowa musi zakładać rentowność biznesową inwestycji po jej uruchomieniu, co również wymaga pakietu rozwiązań na szczeblu unijnym i rządowym. Kluczem są partnerstwa, a także odpowiednie ramy legislacyjne, które będą sprzyjać wdrożeniu czystych technologii – komentuje Jolanta Zdunowska.

Grupa MTP/Fotobueno/P. Piosik

Po zakończeniu darmowych uprawnień ETS w 2034 r. drastycznie wzrośnie zapotrzebowanie na tanią energię z niskoemisyjnych źródeł, co wymaga przyspieszenia rozwoju rynku OZE w Polsce. Opracowywany obecnie Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu wymaga jednak uwzględnienia konkretnych instrumentów wsparcia – zarówno ze strony proceduralnej, jak i finansowej. Spełnienie wymogu neutralności emisyjnej do 2050 r. wiąże się też z zachowaniem konkurencyjności krajowego przemysłu. Dlatego po sesji ma powstać raport podsumowujący wydarzenie, który będzie zawierał rekomendacje dla dalszych działań na szczeblu unijnym w obszarze polityki przemysłowej i klimatycznej.

Wydarzenie jest organizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz wpisuje się w priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Jego celem jest pokazanie roli innowacji w dekarbonizacji przemysłu oraz bezpieczeństwa energetycznego w procesie transformacji energetycznej. 

Udostępnij

Polecane artykuły