Aktualności

Holcim Polska zorganizował Dzień środowiska w Cementowni Małogoszcz

Data publikacji:
12
.
09
.
2024
Data aktualizacji:
08
.
10
.
2024

12 września br. odbyło się spotkanie z interesariuszami z województwa świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego. Firma podsumowała na nim działania podjęte w zakresie ochrony środowiska i prowadzonych projektów inwestycyjnych. W Dniu środowiska wzięła również udział przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach z Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska, która poruszyła temat rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego w regionie.

Inicjatywy w ramach dekarbonizacji niewątpliwie przyspieszają transformację biznesu, w tym polskiej branży cementowej, która jest trzecim producentem cementu w Europie. Dekarbonizacja tego sektora może mieć ogromny wkład w rozwój regionów. Już teraz polski przemysł cementowy, w tym Holcim Polska, jest jednym ze światowych liderów w zastosowaniu gospodarki obiegu zamkniętego i technologii niskoemisyjnych. 

O roli gospodarki cyrkularnej i niskoemisyjnych technologii mówiła Wioletta Czarnecka, Zastępczyni Dyrektora Departamentu Rolnictwa, Klimatu i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, która przedstawiła podejście urzędu do planowania gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju województwa w oparciu o GOZ.

Gospodarka obiegu zamkniętego jest jednym z priorytetów w strategii rozwoju województw. Musimy się nauczyć traktować odpady na każdym etapie cyklu życia jako surowce. Tylko w taki sposób zapobiegniemy ich nagromadzeniu i jednocześnie zwiększymy naszą innowacyjność poprzez tworzenie nowych modeli biznesowych - mówi Wioletta Czarnecka z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Zielone zamówienia publiczne, wspierające wykorzystanie zrównoważonych produktów, staną się standardem na rynku i GOZ ma odegrać w tym szczególną rolę.

Cementownia Małogoszcz finalizuje wielomilionową inwestycję

Cementownia jest na ostatnim etapie inwestycji w modernizację zakładu. Jej celem jest zminimalizowanie wpływu na środowisko i otoczenie, oraz zwiększenie efektywności energetycznej zakładu. Wybudowanie nowego pieca doprowadzi do obniżenia emisji CO2 cementowni o ok. 20%. Dzięki inwestycji w nowy piec do wypału klinkieru i własnej produkcji energii eklektycznej z instalacji Waste Heat Recovery, zakład nie tylko stanie się jeszcze mniej uciążliwy, ale również samowystarczalny. .W ten sposób zredukuje całkowite zużycie energii elektrycznej o ⅓. Planowane jest również zwiększenie zastąpienia paliw konwencjonalnych alternatywnymi aż do 90% (obecnie ok. 80%), z czego 50% paliw będzie pochodzić z biomasy. 

Przykład z Cementowni Kujawy

Mimo że gospodarka cyrkularna prowadzi do znaczącej dekarbonizacji w zakresie technologii produkcji, to nie pozwala ona na całkowitą dekarbonizację branży. Zgodnie z celem Zielonego Ładu UE do 2050 r. wszystkie sektory gospodarki muszą osiągnąć zeroemisyjność. Dla sektorów energochłonnych, w tym cementowego, nie jest to możliwe bez użycia zaawansowanych technologii wychwytywania CO2. Dlatego Holcim Polska wprowadza pionierską technologię CCS, która jest obecnie jedyną metodą pozwalającą w całości zredukować ślad węglowy z produkcji klinkieru, głównego składnika cementu.

- Takie spotkania stanowią wyjątkową okazję do zaadresowania wyzwań i zaproponowania rozwiązań w ramach nie tylko jednego regionu, ponieważ zmian w kierunku zrównoważonego rozwoju potrzebuje przemysł w całej Polsce. Jako Holcim Polska stawiamy na nowoczesne i bezpieczne rozwiązania, które mogą przyspieszyć naszą transformację oraz wesprzeć rozwój regionu, w których działamy - mówi Jolanta Zdunowska, Dyrektor Techniczna Projektów CCS w Holcim Polska. - Dlatego też projekt Kujawy Go4ECOPlanet niesie szereg korzyści, między innymi całkowite wychwycenie dwutlenku węgla z procesów produkcyjnych i produkcję cementu bezemisyjnego. Będzie on modelowym przykładem dla innych branż, gdyż pozwala na replikację rozwiązania w przemysłach energochłonnych - dodaje dyrektor Zdunowska.

Szeroko pojęty sektor budowlany od wielu lat robi wiele, aby ograniczać emisje poprzez długofalowe inwestycje i innowacyjne rozwiązania. Dlatego europejskie przepisy powinny być nie tylko ambitne, ale również uwzględniać wymagania i aktualną sytuację w poszczególnych branżach. Pomoże to utrzymać dekarbonizację w centrum działalności oraz zachować konkurencyjność polskiego przemysłu.

Holcim Polska skupia swoją politykę na dwóch obszarach: środowiskowym i kosztowym, z naciskiem na długoterminowe projekty oraz wprowadzanie pozytywnych i realnych zmian w otoczeniu. Firma opiera swoją działalność na transparentności, otwartości i konsekwencji w działaniu, czemu dowodem są cykliczne spotkania z lokalnymi interesariuszami w ramach Dni Środowiska i Sesji Dialogu Społecznego. 

Udostępnij

Polecane artykuły